Telefon
WhatsApp
17 Ağustos'tan bu yana yaşadığımız en büyük deprem!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) internet sitesinde yer alan bilgiye göre, Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesinde saat 04.17'de 7,4 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, yerin 7 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Çok sayıda ilden de hissedilen depremin 30 saniyeden fazla sürdüğü öğrenildi.

Çok sayıda ilde binalar yıkıldı

Deprem nedeniyle Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da bazı binalar yıkıldı.

 

Yıkılan binaların bulunduğu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları başlatıldı.

Ekiplerin sahada çalışmaları sürüyor.

DERPREM BİRÇOK İLDE HİSSEDİLDİ

AFAD'ın açıklamasına göre, depremin ardından en büyüğü 6,6 büyüklüğünde olmak üzere an itibarıyla 42 artçı deprem meydana geldi.

Deprem, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya ve Adana başta olmak üzere çevre illerde yoğun şekilde hissedildi.

Deprem 7,4 büyüklüğünde oldukça sığ bir deprem çok geniş bir coğrafyada hissedildi. Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olmakla birlikte Maraş'ın dışında civar illerde özellikle Gaziantep, Elazığ, Diyarbakır, Malatya, Adana, Sivas, Kayseri, Niğde gibi çok geniş bir coğrafyada bu deprem hissedildi. Hasarlı binalar yıkılan binaların olduğu bilgisi var. Özellikle şunu vurgulamak istiyorum bu 7,4 büyüklüğündeki depremden sonra çok yıkıcı boyutta şu anada kadar artçı sarsıntılar meydana geliyor. Bu artçı sarsıntıların büyüklükleri 6'nın üzerine çıkmış durumda. Şu ana kadar en büyük artçı sarsıntının büyüklüğü 6,6. Bunun dışında 5 ve 4'ün üzerinde farklı sayılarda artçı sarsıntılar var.

 

Malatya'dan İskenderun'a kadar uzanan bir hat boyunca Doğu Anadolu fay zonu üzerinde bir kırılmanın gerçekleştiğini ve bunun sonucunda 7,4 büyüklüğündeki bu depremin meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bunun ötesinde özellikle hasarlı binalar var çok sayıda. Vatandaşlarımızın ilerleyen saatlerde özellikle 6'nın üzerinde artçı sarsıntıların olabileceğini düşünerek bu binalardan uzak durmaları son derece önemli.

İL İL SON DURUM

KAHRAMANMARAŞ

Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, "Şu an yıkılan bina ile ölü ve yaralı sayısı vermemiz mümkün değil. Hasar ciddi." dedi. 

OSMANİYE

 

ADIYAMAN

Adıyaman Valisi NTV canlı yayınınında kent merkezi ve çevre ilçelerde depremin etkisini gösterdiğini, yıkılan binalar olduğunu söyledi. 

DİYARBAKIR

Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su: "6 bina yıkıldı, 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 79 vatandaşımız yaralandı"

MALATYA

Malatya Valisi Hulusi Şahin, kentte depremde şu ana kadar 23 kişinin hayatını kaybettiğini, 420 kişinin yaralandığını, 140 binanın yıkıldığını belirtti.

 

 

ŞANLIURFA

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan: "Şu an 17 vatandaşımız vefat etti, 77 vatandaşımız da yaralı. Kentte 19 bina yıkıldı"

Kaynak : Anadolu Ajansı

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler