Telefon
WhatsApp
Bakan Bilgin: Sözleşmeli personeller için daha ileri adımlar atacağız...

Tabii, çalışanlarımız, sadece işçilerimiz değil bir de kamu personeli var. Kamu personeliyle de orada biliyorsunu zyüzde 70’in üzerinde bir sendikalaşma oranı var. Orada da sendikalarımızla toplu sözleşme mekanizması ve onun dışındaki diyaloglarda onların taleplerini dikkate alarak kamu çalışanlarının sosyal haklarını, ekonomik haklarını düzenle yecek çalışmalar yapıyoruz fakat bizim kamu personel s istemimizde bazı sorunlar var, hepimizin bildiği sorunlardır bunlar. Mesela , sözleşmeliler var. Bu sözleşmeliler oldukça sorunlu bir iş ilişkisiyle çalışıyorlar. Kamuoyuna da yansımıştır, oradan bilineceği gibi sözleşmeli personelin çalışma şartlarını değiştirmeyi düşünüyoruz.

Şu anda o çalışmamızı tamamladık. Tahmin ediyorum önümüzdeki hafta veya bu ayın içerisinde onu uygulamaya geçireceğiz.

Ne yapacağız?

Onları kadrolu hâle getireceğiz. Devletde çalışan, sözleşmeli ve saire …

İnanır mısınız 32 çeşit sözleşmeli personel uygulaması var. Geçmişte, işte çeşitli devlet bakanlıkları var, hepimiz hatırlarız o dönemi işte. Bir bakan, bir bakanlar kurulu kararıyla şöyle bir sözleşmeli icat etmiş, böyle bir sözleşmeli icat etmiş. Bizim, Faruk Bey, kamu personel sistemini o dönem yöneten genel müdürlerden birisi, konuyu da personel meselesini de çok iyi bilir. Oturduk, çalıştık, bu konuda, bu sorunu çözmeye karar verdik, sorun çözülme aşamasındadır. Evet , devlet çok özel adamlara ihtiyaç duyabilir. Yani nitelikleri, diyelim ki Aziz Sancar Bey'i getireceğiz, Türkiye'de çalıştıracağız bir konuda. Aziz Bey’i mevcut personel sistemiyle çalıştıramayız. Oradaki özel sözleşmeyi anlayabiliriz.

Yine KİT'lerde benzeri nitelikli insana ihtiyaç duyuluyor, nitelikli emeğe ihtiyaç duyuluyor, onu çalıştırabiliriz ama 32 çeşit olmaz bu. Dolayısıyla kamudaki bu dağınıklığı, bu sözleşmeli personelin iş güvencesinin zayıflığı algısı var her şeyden önce . Bunu ortadan kaldıracak bir düzenlemeyi önümüzde ki günlerde, bu ay içerisinde bitireceğiz . Zaten toplu sözleşmemize koymuştuk, toplu sözleşmeye onu 3+1 şeklinde, üç yıl çalışıp 4 ’üncü yılda kamu haklarına sahip olması şeklinde koymuştuk, onda şimdi daha ileri bir adım atıyoruz . İnşallah, uygulama Meclise geldiği zaman da -çünkü Meclise gelmesi gerekiyor tabii ki - onu, bütün… Buradan söyleyeyim ki bu ay içerisinde o sorunu çözeceğiz. 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler