Telefon
WhatsApp
Bakanlıklar özelinde kamuda yapısal reform önerileri.
300 X 250 Reklam Alanı

Bakanlıklar özelinde kamu-üniversite arasında yapılacak işbirliğinin oluşturacağı sinerjiden bahsederek bir takım yapısal reform önerilerinde bulunacağız. Gelişmiş ülkelerdeki kamu kurumları ile üniversiteler iç içe geçmişken bizde durum maalesef istenilen düzeyde değildir. Hem üzücü hem de düşündürücü olan bu konuyu açıklamaya çalışacağız.

Teori ve uygulama buluşturulmadan sinerji oluşturulamaz

Teori ile uygulamanın buluşturulmasının Ülkeye sağlayacağı sinerjinin farkında olmayan hemen hemen hiç kimse yoktur. Öyleyse bu kadar açık bir konuda neden istenen mesafe alınamaz? 2547 sayılı Kanun’un 38’inci maddesi kamu-üniversite iş birliği için yeterli midir?

Kamu kurum ve kuruluşları ile üniversiteler arasında istisnalar dışında adeta kalın duvarlar olduğunu görüyoruz. Çok ciddi bir ihtiyaç olmadığı sürece birbirlerinin kapısını çalmazlar. Her ne kadar teknik konularda iş birliği kısmen olsa da sosyal bilimlerde iş birliği yok gibidir. Halbuki üniversitelerdeki bilgi birikiminin kamu kurumları ile paylaşılması çok ciddi bir sinerji oluşturacaktır.

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler