Telefon
WhatsApp
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleşmeli personel açıklaması ne anlama geliyor?
300 X 250 Reklam Alanı

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre;

1- (Kamudaki sözleşmeli personel) 3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir. Buna göre geçmiş dönemlerde kanunlarla sözleşmeli statüden memur kadrosuna geçenler için adaylık statüsü öngörülmemişti. Dolayısıyla ilk defa sözleşmeli personelden kadroya geçirilecekler için adaylık süresi öngörülmüştür. Memurlar için adaylık süresi en az bir yıl en fazla ise iki yıldır. Sözleşmeli personel için 1 yıl adaylık düzenlemesi getirilmesi ise bunların bir yılın sonunda sınava girmesi ve sınav sonucuna göre asil memur kadrosunda atanması anlamına gelmektedir. 

Bu hususun ne anlama geldiğini ise ancak kanun metni ortaya çıktıktan sonra öğrenebileceğiz. 

2- Mahalli idareler dahil sözleşmeli personelin kadroya geçişlerinde 3 yıl bu statüde çalışmış olma şartı aranacak. Dolayısıyla mahalli idarelerde sözleşmeli çalışan personel de kadroya geçirilecektir.

3- (Kamudaki sözleşmeli personel) Daha önceki kadro düzenlemesinin dışında tutulan 227 bin kişi doğrudan kadroya geçme hakkını kullanabilecek.

4- Yeni statüye göre kamudaki 520 bin sözleşmeli personelden 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebiliyor.

5- Sözleşmeli personel uygulaması devam ediyor. Toplu sözleşme metninde yer alan sözleşmeli personeller arasındaki statü eşitliği sağlanıyor.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler