Telefon
WhatsApp
Genç memurlar dertli!
300 X 250 Reklam Alanı

Genç Memur-Sen tarafından yürütülen Türkiye Ulusal Ajansı’nın Erasmus+ kapsamında desteklediği bir proje olan “Genç Memurların Özlük Hakları” Projesi Zirvesi Ankara’da gerçekleşti. Gerçekleştirilen programda genç memurların başlıca sorunları bir rapor halinde bir araya getirilirken, başta “mobbing” olmak üzere birçok soruna çözüm önerileri sunuldu.

Genç Memur-Sen öncülüğünde yürütülen Türkiye Ulusal Ajansı’nın Erasmus+ kapsamında desteklediği bir proje olan “Genç Memurların Özlük Hakları” Projesi Ankara’da gerçekleştirildi. Program kapsamında Türkiye’nin 53 farklı şehrinden genç memur ve memur adayları bir araya geldi. Program kapsamında genç memurların sorunları ve bir rapor haline getirilerek öneriler kamuoyu ile paylaşıldı.

Program kapsamında, Türkiye’nin her bölgesinden 200’e yakın kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen bölgesel çalıştaylara ait sonuç raporlarının, 2 bine yakın genç memurla yapılan anket çalışmasına ait analizler ile oluşturulan politika öneri metninin içerisinde yer aldığı “Bölge Çalıştayları Raporu ve Politika Öneri Metni” de basına ve kamuoyuna açıklandı.

MOBBİNG, FİZİKSEL VE PSİKOLOJİK ZARARA NEDEN OLUYOR

Raporda, Kamu Görevlileri Etik Kurulu’nun mobbingin tanımı ve kapsamı konusunda daha fazla açıklık sağlamak ve kamu sektöründe etik davranışların teşvik edilmesi için ilke kararlar alması talep edilen raporda, mobbingin çalışma hayatında yaygın olduğu ve çalışanların fiziksel ve psikolojik açıdan zarar gördüğüne dikkat çekildi.

MOBBİNG, MEVZUATTA YER ALMALI

Özellikle mobbingin bir tanımının, çerçevesinin ve kapsamının mevzuatta açık bir şekilde ifade edilmesi gerektiğine dikkat çekilirken, mevzuatta yapılacak düzenlemenin çalışanların ve işverenlerin daha iyi korunmasında yardımcı olacağı ve mobbingin önlenmesi ve mücadelesi konusunda hukuki bir zeminin oluşmasına katkıda bulunacağının altı çizildi.

YAPTIRIMLAR CAYDIRICI HALE GETİRİLMELİ

Raporda, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu başta olmak üzere ulusal mevzuata mobbinge ilişkin tanım, kapsam ve yaptırımlar eklenmesinin gerekliliğine dikkat çekilen raporda, bu hukuki düzenlemeler ile birlikte mobbing uygulayan kişiye yapılacak idari ve adli yaptırımlar daha caydırıcı hale getirilmesi gerektiği belirtildi.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler