Telefon
WhatsApp
İki kurumda işçilere memur kadrosu yolu açıldı!

Memur ile aynı işi yapan işçilere ilişkin olarak iki kurumu kapsayan düzenleme, 12 Ekim tarihli Resmî Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan düzenleme ile birlikte iki kurumda memurların işini yapmasına rağmen işçi kadrosunda bulunan personelin memur kadrosuna geçirilmesine ilişkin düzenleme diğer özelleştirme kapsamında bulunan çalışanların ise umutlanmasını sağladı.

399 SAYILI KHK, MEMUR KADROSUNA GEÇİŞİN ÖNÜNÜ AÇTI

Yapılan düzenleme 6206 sayılı kararla birlikte 2000 yılı sonrası özelleştirme kapsamına alınan ve en az 10 yıl boyunca özelleştirme kapsamında kalan TÜRKŞEKER ve TEDAŞ’a bu süre zarfında 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi olarak istihdam edilmek üzere alınan ve memur işi yapan işçi personelin 399 sayılı KHK kapsamında memur kadrosuna geçirilmesine imkân sağladı.

Yapılan düzenleme, özelleştirme kapsamında bulunan diğer kurumlarda memur işi yapan işçilerin de memur kadrosuna geçebilmesi için önemli bir karar olarak görülürken, özelleştirme bünyesinde bulunan kurumlarda çalışan işçiler diğer kurumlara ilişkin benzer bir düzenleme beklentisi içerisine girdi.

“YANLIŞ BİR UYGULAMADAN DÖNÜLMÜŞ OLDU”

Düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunan Enerji Bir-Sen Genel Başkanı Hacı Bayram Tonbul, mağduriyetin giderilmesi için gerekli adımları attıklarını ifade ederek, “TÜRKŞEKER ve TEDAŞ’ta bu kapsama giren bini aşkın personel var. Özelleştirme gölgesine giren kurumların yaşadığı sıkıntıların altında en fazla ezilen yine bu kurumların çalışanları oluyor, kurum özelleştirme kapsamında olduğu için mevzuat gereği memur temin edememiş, personel ihtiyacını işçi personel üzerinden karşılamaya çalışmış, işçi statüsündeki personele memur işi yaptırmak durumunda kalmış. Yapılan düzenlemeyle birlikte uzun süredir devam eden yanlış bir uygulamadan dönülmüş olacak” şeklinde konuştu.

Kaynak : Milli Gazete

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler