Telefon
WhatsApp
Memur ve emekliye verilen zam, beklentiyi karşılamadı!

Memur-Sen tarafından Ankara Congresium’da gerçekleştirilen “Sözleşmeliye Kadro Şöleni”nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan,  memur ve emekli maaşlarına uygulanacak olan zam oranını yüzde 25 olarak açıkladı. Açıklanan zam oranı ise beklentilerin altında kaldı.

Memur-Sen tarafından Ankara Congresium’da gerçekleştirilen “Sözleşmeliye Kadro Şöleni”nde konuşan Erdoğan,  memur ve emekli maaşlarına uygulanacak zam oranına ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon rakamları ile birlikte memurlara yüzde 16,47’lik, emekliler için ise yüzde 15’lik zam oranının yerine yüzde 25 oranında zam uygulanacağını duyurdu. Fakat açıklanan rakam, memur ve emeklilerin beklentilerinin altında kaldı.

 

MEMUR YÜZDE 16,4, EMEKLİ YÜZDE 15,4 ALACAKTI, YÜZDE 25 ALACAKLAR

Enflasyonda düşüş trendine geçtiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklanan enflasyon rakamı ile birlikte memur ve emekli maaşlarının da belirlendiğini ifade ederek, “Enflasyon rakamlarının belirlenmesi memur ve emekli maaşlarının da belli olması anlamına geliyor. Geçtiğimiz yıl enflasyonu dikkate alarak yüzde 80 oranında bir artış yapmıştık. Vergi muafiyeti, sözleşmeliye kadro gibi birçok düzenleme de getirmiştik. Açıklanan enflasyon rakamları ile kamu görevlilerine Ocak ayından itibaren maaş artışlarını kapsayan artış oranı yüzde 16,48, SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde ise bu oran yüzde 15,4 olarak ortaya çıkmıştır. Buradan memur, emeklilerimize maaş artış oranını yüzde 25 olarak uygulayacağımız müjdesini vermek istiyorum” dedi.

 

ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM BEKLENTİ OLUŞTURMUŞTU

Asgari ücrete yapılan yüzde 54,66 oranındaki zammın ardından memur ve emekliler de benzer oranlarda beklentiye girmişti. Memur ve emekliler ortalama yüzde 40 oranında zam beklerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 25 olarak açıklaması ise beklentilerin altında kald

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 4 BİN 375 TL

Buna göre, en düşük memur maaşı 11 bin 381 lira, memur emeklisi aylığı 7 bin 597 lira ve en düşük emekli aylığı 4 bin 375 lira oldu.

Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan 6 aylık dönemde enflasyon farkı yüzde 16,39 olmuştu. Söz konusu maaşlar hesaplanırken, memur ve memur emeklilerinin bir önceki 6 aylık dönemde aldığı toplu sözleşmeden doğan artış 6 aylık enflasyondan çıkarılıyor ve yeni alınacak zam oranı ekleniyor. Bunun yeni dönemde rakamsal olarak memur ve memur emeklisinin alacağı artış oranı ortaya çıkarılıyor. Memurlar toplu sözleşme gereğince Ocak ayında yüzde 8 zam alıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise yüzde 7 alıyor.

 

 

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler