Telefon
WhatsApp
Milyonlarca emekli 7500 TL'ye mahkum edildi...
300 X 250 Reklam Alanı

MİLYONLARCA EMEKLİ, 7 BİN 500 TL’YE MAHKÛM EDİLDİ

Açlık sınırının 11 bin 658 TL’ye dayandığı Türkiye’de, Temmuz’da da umduğu zammı alamayan milyonlarca emekli, en düşük emekli maaşı olan 7 bin 500 TL’ye mahkûm edildi. Bir buçuk yıldır zam sözü veren iktidar cephesinden emekliye yine vaat çıkarken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın emekli maaşlarına yönelik de çalışma yürüttüğünü belirtti. Öte yandan geçtiğimiz gün konuya ilişkin konuşan AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da, “Meclis açılır açılmaz emekli maaşı çalışması yapılacak” vaadini verdi.

“1,5 YILDIR VAAT VAR, ZAM YOK”

Temmuz ayında zam alamayan milyonlarca emekli çözüm beklerken iktidar ise yıllardır sadece vaat veriyor. EYT yasasının çıkmasıyla birlikte sayısı daha çok artan emeklilere her gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı güzel vaatler veriyor. Geçtiğimiz yıl yaptığı açıklamayla emeklileri koruyacak bir düzenleme hazırladıklarını belirten eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in vaadinin üzerinden 1,5 yıl geçmesine rağmen emekliye yeniden vaatler verildi. Özellikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Binali Yıldırım’ın ardından umutlanan emekliler, şimdi de Meclis’in açılmasını bekleyecek.

TEMMUZ’DA MİLYONLARCA EMEKLİYE “SIFIR” ZAM

Geçtiğimiz ay toplanan Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan görüşmenin ardından emekliye ikinci 6 ay için yüzde 25 zam yapılmıştı. Enflasyon farkı göz önüne alınarak yapılan maaş zammı, o dönem birçok tartışmaya neden olmuş, söz konusu yüzde 25’lik zam kök maaşlara yapıldığı için milyonlarca emekli zamdan faydalanamamıştı. Sadece kök maaşa yapılan zam hesaplamasına göre emekli maaşı 7 bin 500 TL’nin altında kalan milyonlarca emekli, bu zamdan faydalanamadı.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler