Telefon
WhatsApp
Sözleşmeli personelden kadroya geçirilecekler için mazeret ataması olacak mı?

Bakanlığın yaptığı açıklamada neler yer alıyor?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı internet sitesinde sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili yapılan açıklamalara göre;

1- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4/B maddesi kapsamındaki (4/C’den 4/B’ye geçenler dâhil) ve bazı kurumsal sözleşmeli personel ile mahalli idarelerde görev yapan yaklaşık 197 bin sözleşmeli personelin süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilecektir.

2- Sayıları yaklaşık 227 bin olan ve 3+1 modeline göre istihdam edilen sözleşmeli öğretmenler, sağlık personeli ve din görevlileri de süre aranmaksızın hemen kadroya geçirilecektir.

3- Kapsama giren sözleşmeli personel isteğe bağlı olarak kadroya geçebilecektir.

4- Kadroya geçmek istemeyenlerin hakları görevleri sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunacaktır.

5- 4 yıldan daha az hizmeti bulunanların bu süreyi doldurduktan sonra kurum içi veya kurumlar arası nakli yapılabilecektir.

6- Mahalli idarelerde aynı şartlarda kadroya geçirilen sözleşmeli personelin sadece mahalli idareler arasında yer değiştirebilmesi öngörülmektedir.

7- Sözleşmeli olarak istihdam edilenlerden; kısmi zamanlı ve proje bazlı çalışanlar, yabancı uyruklular, askeri personel, akademik personel, KİT personeli, sanatçılar, meclis danışmanları, Sağlık Bakanlığı yöneticileri ile personelinin tamamı sözleşmeli olan kurumlarda çalışanlar kadroya geçiş kapsamı dışında kalacaktır.

8- Yeni istihdam edilecek sözleşmeli personel bakımından 657 sayılı Kanun’un 4/Bmaddesinin sözleşmeli istihdamın temel dayanağı haline getirilerek mevzuat karmaşası giderilecektir.

9- Kamuya giren sözleşmeli personelin 3 yıl sözleşmeli olarak görev yaptıktan sonra memur kadrolarına atanacak ve atandıktan sonra da 1 yıl süreyle kurum içi veya kurumlar arası nakli yapılamayacaktır.

Kadroya geçirilecekler için mazeret ataması yapılacak mı?

Yukarıda yer verilen 9 uncu maddede yer alan; "Kamuya giren sözleşmeli personelin 3 yıl sözleşmeli olarak görev yaptıktan sonra memur kadrolarına atanacak ve atandıktan sonra da 1 yıl süreyle kurum içi veya kurumlar arası nakli yapılamayacaktır." ifadesi dikkate alındığında kadroya geçişi yapılacak sözleşmeli personelden dört yıldan az hizmeti olanların mazeret ataması yapılamayacaktır. Yani sözleşmeli statüde ikenki durum ne ise aynen devam edecektir. Şayet dört yıldan fazla hizmet süresi varsa her türlü atama için ilgili kurumun diğer personeli gibi hakları kullanmak mümkün olabilecektir. 

Dolayısıyla dört yıldan az hizmeti olanlar için mazeret ataması kapsamında olan eş, sağlık vb. atamaları söz konusu olmayacaktır diyebiliriz.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler