Telefon
WhatsApp
Sözleşmeli personelin kadroya geçişinde yeni model!
300 X 250 Reklam Alanı

Basına yansıyan taslak metne göre sözleşmeli personel olarak çalışanların tamamına kadro verilmeyecek. Yani sözlşemeli personel statüsü devam edecek ama bazı kurumlarda çalışan sözleşmeli personele belirli sonra kadroya geçiş imkanı verilmesine ilişkin düzenleme genelleştirilecek. Dolayısıyla da toplu sözleşmede yer alan statü farklılığı ortadan kalmış olacak. Mevcutta sözleşmeli personel en fazla 3 yılın sonunda kadroya geçebiliyor.

Hazırlanan kanun teklifi ile hizmet akdi ile sözleşmeli olarak istihdam edilecek personelin hizmet şartlarını, niteliklerini, işe alınma ve işine son verilme hallerini, görev ve yetkilerini, hak, yükümlülük ve sorumluluklarını, ücret ve diğer ödemeleri ile özlük işleri düzenlenecek.

Halen 1978 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar değişikliğe uğrayarak yürürlüğünü sürdürüyor.

Birçok kamu kurumunda görev yapan sözleşmeli personel yaklaşık olarak 24 farklı kanuni düzenlemeye göre istihdam edilmektedir.

Sözleşmeliler için milat 01.01.2023

01.01.2023 tarihinden sonra kamuda sözleşmeli personel olarak istihdam edilecekler 3 yıl süre atandıkları il ve pozisyonlarda fiilen görev yapacaklar 3 yıllık sürenin sonunda 30 gün içinde başvurmaları halinde ihraz ettikleri memur unvanlı kadrolara atanacaklar.

3 Yıllık sürenin sonunda memur kadrolarına geçmek istemeyen personelin sözleşmeleri 3 yıl daha uzatılmış sayılacak. Sözleşmeli personele de eş durumu ve sağlık nedeniyle yer değişikliği gibi memurlara tanınan haklar aynen tanınacak.

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler