Telefon
WhatsApp
Toplu sözleşmede öne çıkan ve anlaşma sağlanamayan 5 kritik konu
300 X 250 Reklam Alanı

2023 Yılı Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolüne ilişkin açıklamalarda bulunan Genel Başkan Ergün ATALAY, “Kamu İşçi Toplu İş Sözleşmesini seçim arifesinde bitirebilirsek bitireceğiz ama arzu ettiğimiz rakam olursa bitiririz.” dedi. Toplu sözleşmede öne çıkan ve uzlaşma sağlanamayan 5 kritik konuyu aşağıda açıklıyoruz.

1- Taşeron meselesi ana gündem maddesi oldu. Taşeron meselesinin bir an evvel çözüme kavuşmasını isteniyor.

2- İşçi sendikası taban ücrete 15 bin lira teklif etti. Şu anda karşı verilen teklif 12 bin lira oldu. Pazarlık süreci devam ediyor.

3- Sendika toplu sözleşmede ilk 6 ay için yüzde 45 zam ve yüzde 15 refah payı teklifinde bulundu. Verilen rakam yüzde 40 ve pazarlık devam ediyor.

4- Hem parasal hem de idari maddelerde sıkıntılarla ilgili talep var. Kamuda, özellikle taşerondan kadroya geçenlerde ikramiyesi 30 gün, 40 gün olan var. Ama kamuda eski işçilerin ikramiyesi 60 gün. Bunun da 60 güne tamamlanması talep ediliyor. Bu da yaklaşık 200 bin işçiyi ilgilendiriyor.

5- Diğer yandan hizmet zammı, mevcutta 7 lira. Bununla ilgili de talep var. Sosyal yardımlarla ilgili, ek ödeme şu anda 2 bin 353 lira. 

Kaynak: AA

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

Ankara Nöbetçi Eczaneler